Dezavantajlı Kadınların Güçlenmesine Yardımcı Olan Şahinbey Kadın Kooperatifi

Tarih: 06.01.2023 21:03
Dezavantajlı Kadınların Güçlenmesine Yardımcı Olan Şahinbey Kadın Kooperatifi
Kadın kooperatifleri, dezavantajlı konumda olan kadınların bir araya gelerek, kendi başlarına üstesinden gelemeyecekleri zorlukları aşmalarını sağlar. Bu kooperatifler, toplumda kadınların güçlenmesine, ekonomiye kazandırılmasına ve sorunlarına ortak çözümler üretilmesine yardımcı olurlar. Örnek olarak, Şahinbey Kadın Kooperatifi verilmiştir. Bu kooperatif, 26 kadın üretici tarafından profesyonel ve hijyenik koşullarda üretim yapılmakta ve tohumdan sofralara kadar olan süreçler takip edilerek sağlıklı ürünler üretilmektedir. Üretilen her bir ürün, uzman gıda mühendislerinin denetiminde mevsimine göre büyük titizlikle işlenir ve hijyenik koşullarda paketlenerek sağlıklı ortamlarda saklanır.

Kadın kooperatifleri, toplumda dezavantajlı konumda bulunan kadın bireylerin bir araya gelerek, kendi başlarına üstesinden gelemedikleri zorlukları aşmalarını sağlar. Bu nedenle kadın kooperatifleri, toplumda kadınların güçlenmesine, ekonomiye kazandırılmasına ve sorunlarına ortak çözümler üretilmesine yardımcı olurlar.

Gaziantep Şahinbey Kadın Kooperatifi, Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen PEP Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında, Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu (GİZ), Welthungerhilfe (WHH) ve Şahinbey Belediyesi tarafından desteklenmiştir. Bu kooperatif, 26 kadın üretici ile dayanışma içinde profesyonel ve hijyenik koşullarda üretim yapmakta ve tohumdan sofralara kadar olan süreçleri takip ederek sağlıklı ürünler üretmektedir.

Üretimde kullanılan hammadeler, sağlıklı koşullarda üretim yapan çiftçilerden ve üreticilerden direk temin edilir. Üretilen her bir ürün, uzman gıda mühendislerinin denetiminde en iyi teknolojilerin kullanılarak mevsimine göre büyük titizlikle işlenir ve hijenik koşullarda paketlenerek sağlıklı ortamlarda saklanır. Bu nedenle tüketicilere sunulan fiyatlarda sağlanan maliyet kazancı yansıtılır.

Sonuç olarak, kadın kooperatifleri toplumda dezavantajlı konumda bulunan kadınların ekonomik olarak güçlenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda sağlıklı ve hijyenik ürünler sunarlar. Bu nedenle kadın kooperatiflerinin önemi vurgulanmalıdır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...